Donovaly

Apartmán Tatran ponúka ubytovanie len 150m od lanovky lyžiarskeho strediska Donovaly, uprostred Národného parku Nízke Tatry a Národného parku Veľká Fatra. K dispozícii je Vám veľa atrakcií o čom sa môžete presvedčiť nižšie…

Kam na výlet na Donovaloch

Donovaly má ešte stále väčšina z nás spojené so zimnou lyžovačkou alebo pretekmi psích záprahov. Je však načase túto predstavu trošku poopraviť. Najmä v lete sa Donovaly menia na raj pre deti i dospelákov. Ponúkajú neuveriteľné možnosti hier, zážitkov, adrenalínu i relaxu. Staršie deti si budú užívať jazdy na bobovej dráhe alebo dopravnom ihrisku, menší sa zahrajú v mestečku s minifarmou alebo vo vodnom parku. A vy, vy môžete spokojne výletovať alebo relaxovať.

Donovaly ležia medzi Banskou Bystricou a Ružomberkom, na rozhraní Liptova a Pohronia a na hranici národných parkov Veľká Fatra a Nízke Tatry. Sú teda ideálnym východiskovým bodom aj do okolia. Lokalita je plná krásnych penziónov a hotelov. Menších i väčších. Mnohé sú naozaj okúzľujúce, majú vlastný wellness, či možnosti športového vyžitia.

TURISTIKA

NOVÁ HOĽA

Výstup je nenáročný, počas leta ale môžete využiť i hybridnú lanovku Donovaly – Nová Hoľa. Ak máte zase v nohách síl viac, môžete pokračovať až na vrch Zvolen. Trás je hneď niekoľko. Z Donovál vedie značený turistický chodník (cca 1,5 km). Z korytnice a z Donovál vedie na vrchol aj značená cyklotrasa. Vrchol ponúka nádherné výhľady na panorámu Nízkych Tatier a Veľkej Fatry, ktoré si naozaj vychutnáne. Uvidíte aj dolinu s rozkošne roztrúsenými strechami domčekov z obce Donovaly.

KOZÍ CHRBÁT

Dominanta hlavného hrebeňa Nízkych Tatier. Nachádza sa v časti Starohorské vrchy. Kozí chrbát je lesnou rezerváciou. Ponúka výhľady na Zvolensku kotlinu, Horehronie i vrcholy Nízkych Tatier a Veľkej Fatry. Ide o nenáročnú túru, ktorú zvládnu aj príležitostní výletníci, deti alebo staršie osoby. Z Donovál je to cca 10 km. Popod vrchol vedie cyklotrasa. Kozí chrbát tvoria povrchové krasové javy, lokalita je domovom niekoľkých vzácnych druhov živočíchov.

KORYTNICA

Opäť nenáročná turistická trasa, ktorá vedie po žltej značke z Donovál cez Mišúty až do doliny Žarnovka. Pri hlavnej ceste sa ocitnene na rázcestí, ktoré vedie do Korytnice. Práve Korytnica bola v minulosti preslávená vďaka kúpeľom, do ktorých sa údajne chodil liečiť aj samotný cisár František Jozef. Dnes si tu môžete nabrať tú najstudenšiu liečivú vodu na Slovensku. Pramene sú stále výdatné.

HARMANECKÁ JASKYŇA

Nachádza sa pri obci Dolný Harmanec, severozápadne od Banskej Bystrice. Vstupná časť (Izbica) je známa už od nepamäti. Ďalšie časti jaskyne boli objavené úplne náhodne v roku 1932. 18 ročný Michal Bacúrik narazil na tajomný otvor v krase masívu Kotolnice. Dnes tvoria Harmaneckú jaskyňu podzemné siete a chodby, skrášlené snehobielou vápencovou kvapľovou výzdobou, mohutnými nástennými vodopádmi i jazierkami. Niektoré pagodovité útvary v jaskyni sú vysoké až 12 metrov. Sprístupnených je 720 metrov. Prejdete viac ako 1000 schodov a užijete si krásnu prehliadku. K jaskyni sa dostanete po serpetínovom náučnom chodníku za cca 40 minút. Všetky potrebné info nájdete na tejto stránke.

ŠPORT

LYŽOVANIE

Na Donovaloch sa nachádza lyžiarske stredisko Park Snow, ktoré ponúka 17 zjazdoviek s rôznymi stupňami obtiažnosti. 1 ťažká zjazdovka (čierna), 4 stredne ťažké zjazdovky (červená) a 12 ľahkých zjazdoviek (modrá). Svoju trať si tu nájdu všetci – deti, začiatočníci i pokročilí. Celková dĺžka zjazdoviek je 11 km, niektoré sú umelo zasnežené a dostupné počas celej sezóny. Špecialitou je i možnosť večerného lyžovania na osvetlenej trati. Všetky typy zjazdoviek, ich dĺžka, cenník atď nájdete na webovej stránke parku.

DAMI’BIKE PARK SNOW

Zjazdovka Nová Hoľa slúži v lete všetkým cyklistom. Lesný povrch sa strieda s tým lúčným. Hore sa viete vyviezť lanovkou, dokonca si bicykel môžete i požičať. Rovnako i prilby, detské sedačky alebo cyklovozík. Požičovňa sa nachádza v kolibe DAMi´Sport na centrálnom parkovisku alebo i v bikeshope pri stanici lanovky TELEMIX Nová hoľa. Možností pre cyklistov je však na Donovaloch oveľa viac.

CYKLISTIKA

Oblasť ponúka až 42 značených cyklotrás. Okruhy viete zvládnuť za 1 – 8 hodín, podľa schopností si môžu vybrať tu správnu rodiny s deťmi, mládež, seniori i profesionálni cyklisti. Niektoré trasy sú súčasťou polovníckeho revíru a od 1. septembra majú upravenú prevádzkovú dobu. Kompletný zoznam s popisom, náročnosťou i jednotlivými dĺžkami nájdete na tejto stránke.

LANOVÉ CENTRUM

Najväčšie a najdlhšie lanové centrum na Slovensku. Vo výške dva metre nad zemou si môžete otestovať svoju obratnosť, silu a užiť si kopu zábavy a adrenalínu. Počas celej doby ste istení.

ELEKTROKOLOBEŽKY

Ak chcete Donovaly spoznať rýchlo a pohodlne, siahnite po elektrokoležkách. Zažijete množstvo zábavy a ani vás nebudú bolieť nohy. Prenajímajú sa luxusné HUGO Bike, ktoré majú pevnú a stabilnú konštrukciu. Za hodinu zaplatíte 10 €, za celý deň 60 €. Nie je to najlacnejšie, ale zážitok je to naozaj jedinečný. Na kolobežke by ste sa v premávke mali správať rovnako ako na bicykli. Požičať si ju môžete na pokladni na parkovisku pri údolnej stanici lanovky na Novú hoľu. Viac indo nájdete na tejto stránke.

PARAGLIDING

Chce to síce poriadnu dávku odvahy, ale krajší pohľad na Donovaly asi inde neuvidíte. A ten pocit slobody, absolútneho adrenalínu je nepopísateľný. Vznášate sa vzduchom na padákovom klzáku spolu s inštruktorom v tandemovom lete. Na túto aktivitu teda nepotrebujete žiadne znalosti v oblasti paraglidingu. Lietate cca 10 – 15 minút vo výške 200 – 500 metrov nad zemou. Lieta sa celoročne, v závisloti od poveternostných podmienok. A ak si tento šport zamilujete, môžete sa prihlásiť i na kurz paraglidingu. Kompletné info nájdete na tejto stránke.

ŠPECIÁLNY TIP – PSIE ZÁPRAHY

Preteky psích záprahov majú na Donovaloch dlhú tradíciu. Svojou atraktívnosťou lákajú veľké množstvo divákov z celej Európy. V roku 2006 tu odhalili veľkú brondzovú sochu aljaškého malamuta Dina, symbol predchádzajúcich súťažných rokov. Tento milý šport si aj s deťmi môžete vyskúšať na vlastnej koži. Jazda na sánkach ťahaných psíkmi obľúbeneho plemena sibírsky husky je naozaj zážitkom. A nebojte sa, sprevádzať vás bude skúsený musher, ktorý má celý psí tím pod kontrolou. Viac info nájdete na tejto stránke.

PRE DETI

HABAKUKY

Dedinka inšpirovaná ľudovými rozprávkami Pavla Dobšinského. V tématických domčekoch si môžete pozrieť prácu kováča alebo bábkara a zakúpiť si ich výrobky. Je tu i miniZoo a možnosť občerstvenia. Najväčším lákadlom sú však divadelné predstavenia, ktoré sa niekoľkokrát denne konajú v rôznych častiach dedinky. Predstavenie vždy ohlási zvolávač, ktorý sa prechádza po dedinke. Jeho nasledujete na miesto činu. Predstavenia sú zábavné a tak zaujímavé, že ich vydržia sledovať i malé detičky. V mestečku môžete konzumovať vlastné jedlo a pitie. K dispozícii sú stoly na lúke. Keď prší, mestečko je zatvorené. Sezóna je od mája do konca augusta. Priamo v mestečku sa dá platiť iba špeciálnou menou Habakuk, ktorú si zameníte v aoch v mestečku. Spať na eurá ju však už nedostanete, zamieňajte preto radšej menej a častejšie. Cenník a všetky potrebné info nájdete na stránke www.habakuky.eu.

DONOVALKOVO

Mestečko, v ktorom je všetko zmenšené. Je to jednoducho mestečko pre deti. Nájdete tu rozkošné domčeky zariadené detskými kuchynkami, gaučami, hračkami. Nechýbajú aj tématické domčeky (reštaurácia, obchod), oddychové zóny, dieľnička alebo vláčik. Drobci tu môžu nakupovať, učiť sa pravidlám cestnej premávky (získať detský vodičský preukaz) alebo môžu spoznávať zvieratká na minifarme (a získať farmárky preukaz). Aktivít je tu naozaj neúrekom! Animátorky deťom namaľujú na tvár niečo pekné, užiť si môžete i prehliadku mesta a to náš zoznam stále nekončí. Zdarma sú k dipozícii odrážadlá, požičať (za poplatok 5 €/ 10 minút) si môžu vyskúšať elektrické autíčka. Po mestečku sa môžu poprechádzať aj v kostýme svojho obľúbeného hrdinu. V areáli nie je povolené jesť a piť vlastné občerstvenie. Záujem je naozaj veľký, preto si radšej privstaňte. V lete je Donovalkovo otvorené denne, v septembri počas sviatkov a víkentov. Cenník a dôležité info nájdete na stránke www.donovalkovo.sk

BOBOVÁ DRÁHA

Trať sa nachádza na pravej strane zjazdovky z Novej hole, priamo pri údolnej stanici lanovky. Je dlhá takmer 900 metrov. Kopu adrenalínu zažijete vďaka 7 skokom a 11 ostrým zákrutám. V niektorých úsekoch môžete dosiahnuť rýchlosť až 45 km/hod. Na trati je zakázané zastavovať. Na vrchol dráhy sa pohodlne vyveziete vlekom priamo na vozíku. Vo vozíku môžu byť naraz maximálne 2 osoby, bobová dráha je v prevádzke aj v zime.

MYŠIAČIKOV DETSKÝ PARK

Park plný vodných atrakcií, detského lanového centra a šmýkaliek. Vhodný pre deti vo veku cca 3 – 5 rokov. Naozaj hravou formou sa tu naučia chápať rôznym fyzikálnym zákonom. Hadžu guličku do drevených žľabov, pumpujú vodu, ktorá roztáča malé mlyny, posúvajú sa na plti pomocou lana. Pozor, nejde ale o aquapark. Skvelý blog o návšteve tohto parku s deťmi si môžete prečítať tu. Vstupné a otváracie hodiny nájdete na stránke parku. Otvorené je opäť počas leta denné, počas mesiacov september-október iba cez víkendy.

TRAMPOLÍNY + BUNGEE TRAMPOLÍNY

Tak tu sa vyblázia konečne deti i dospeláci. Pripravených je 8 trampolín a 4 bungee trampolíny. Na bungee trampolínach máte na sebe pripevnené laná a môžete skúšať robiť saltá, kotrmelce alebo skákať najvyššie ako dokážete.